Sanal Gerçeklik Platformu

Sanal Gerçeklik Platform Yazılımı Tarafımızdan Yapıldı. 
(14 Temmuz 2009) 

Sanal gerçeklik Yazılımı geliştirme fikri 2008 yılında 2  Adam Yazılım ve Teknoloji tarafından gündeme getirildi.
2009 Yılında TÜBİTAK desteği alarak Ar-Ge çalışmaları başlatıldı.
Kısaca sistemi özetlemek gerekirse;
Sistemi sadece kafa hareketlerini algılayan X,Y,Z koordinat verilerini okuyan bir mouse gibi düşünelim.

Literatür tarama süreci. Dünyadaki benzerleri ve farklarının araştırılması. (Çukurova Üniversitesi, Ömer Gümüş, Ali Özgen)

Tabi ki bu bir başlangıç, Siz bu mouse verilerini belli bir algoritmada ve belli bir hassasiyette oluşturacaksınız. PIC yazılımı yazıldı.. (O. Taha Cananer - Osman Tekin).

Entegre hazır halde Yurt Dışından ürünler bulundu. Bu çalışma ön prototip çalışması olarakta Tübitak'a bilgi verilmişti. (Ürün tedariği ve yol haritası,Onur Taha Cananer)

Tübitak sürecinde kullanılmak üzere Çukurove Üniversitesi ve Teknokent ortak çalışması olarak Sanal Gerçeklik Cihazı olarak üretildi. (Çukurova Üniversitesi - Teknokent )

Bu sensör verilerini oluşturan yazılım, RS232 üzerinden PC ile haberleşme yazılımına taşındı.(Osman Tekin - O.Taha Cananer)

Bilgisayar tarafında ise 3D ortam çizimi yapmak gerekiyordu. Bu ortam bir oyun motoru olmalı Fizik motorlarını barındırıyor olmalıydı. (Osman Tekin, Ömer Gümüş, Ali Özgen)

Gözlük ile PC senkronizasyonu.(Osman Tekin - O. Taha Cananer)

Tübitak sürecinde, kartın tasarımı hazır entegre kartlar değil, ayrı sensörlerin birleşimi üzerine tasarlanması talebi üzerine Çukurova Üniversitesinde tasarlandı.

Yürüyüş tasarımı, yazılımsal iletişim. (O.Taha Cananer - Osman Tekin)

Son entegrasyonlar,testler  Osman Tekin ve O.Taha Cananer tarafından yapıldı.

Sürecin daha profesyonel ve kullanım alanlarını geliştirmek adına şirketimiz Japonya ortaklığımızı değerlendiriyor. Elektronik Uzmanı Hüseyin Gölbaşı, Yüksek Mühendis Ömer Gümüş,Bilgisayar Programcısı İnan Yalçın'ında aralarında bulunduğu profesyonel ekip ile geliştirmelerimiz devam ediyor.

Bu projede çalışan emeği geçen bütün ekip arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Hiç bir başarı tek başına olamaz. Ekibimiz bu bilinçle çalışır ve takım ruhunu yüreğinde taşıyan arkadaşlardan oluşmaktadır. 2 Adam Yazılım olarak emeği geçen bütün arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi tekrar sunuyoruz.İlgili haberlere 
aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. 
Yukarı
Yukarı