Responsive Web Tasarım Nedir?

Daha önce responsive web tasarım nedir diye düşündünüz mü? webResponsive web tasarımı,cihazın türüne bağlı olarak web sitesini yeniden boyutlandıran bir yapıdır.Bu büyük boyutlu bir masaüstü bilgisayar monitörü,bir dizüstü bilgisayar veya akıllı telefonlar ve tabletler gibi küçük ekranlı cihazlar olabilir.

Responsive web tasarımı,dijital cihazları olanlar arasında fazlaca yaygınlaştı.Akıllı telefonların,tabletlerin ve diğer mobil bilgisayar cihazlarının artmasıyla, daha çok insan web sitelerini küçük ekranlarda görüntülüyor.

Bu web sitelerinin aynı zamanda,Nisan 2018’de Google’ın henüz ilan ettiği mobil ilk endeksi de göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.Daha küçük işletmeler mobil varlıklarını artırdıkça, bütün cihazlar web sitelerine,e-Ticaretlerine,Google İşletme sayfalarına,sosyal medya sayfalarına ve diğer varlıklara kolayca erişilebilmelidir.

Responsive tasarımın amacı,tek bir alana sahip olmaktır,ancak farklı boyutlardaki cihazlarda görüntülendiğinde farklı tepki veren farklı unsulara sahiptir.

Sıradan bir “sabit” web sitesi düşünelim.Örneğin,bir masaüstü bilgisayarda açıldığında,web sitesi üç sütun gösterebilir.Ancak aynı düzeni daha küçük bir tablette kullanıcıların beğenmediği bir şeyi yatay olarak kaydırmaya zorlayabilir.Veya öğeler görünümden gizlenmiş veya bozuk görünmüş olabilir.Bu etki aynı zamanda birçok tabletin ya dikey olarak görüntülediği ya da yatay görüntü için yanlara çevrilebilmesi nedeniyle karmaşıklaşıyor.

Ufak bir akıllı telefon kullanırken,site içeriğini görmek daha da zorlaşabilir.Büyük olan grafikler düzeni bozabilir.Görüntüler büyükse,sitelerin yüklenmesi yavaş olabilir.

Fakat,bir web site responsive web tasarım kullanıyorsa,tablette görüntülenirken otomatik olarak site içeriğini tablete uygun şekilde ayarlayabilir.Böylece site içeriği okunabilir ve gezinmek daha kolaydır.Akıllı telefondaki içerik,belki de dikey olarak ayarlanmış tek bir sütun gibi görünebilir.Ya da muhtemelen kullanıcı,diğer sütunları görüntülemek için kaydırma yapabilme özelliğine sahip olacaktır.Görüntüler düzeni bozup veya kesilmeden yeniden boyutlandırılır.

Önemli olan:Responsive tasarımı, web sitesini otomatik olarak izleyicinin cihazına göre ayarlar.

Responsive Web Tasarımı Nasıl Çalışır?

Responsive siteler fluid grids yapısını kullanır.Yani tüm sayfa öğeleri piksel yerine oranla boyutlandırılmıştır.Dolayısıyla,üç sütununu varsa,her birinin tam olarak ne kadar geniş olması gerektiğini değil,diğer sütunlarla ilişkili olarak ne kadar geniş olması gerektiğini söylemezsiniz.Sütun1 sayfanın yarsını almalı,sütun2 %30’u almalı ve sütun3 örneğin %20’yi almalıdır.

Görüntüler gibi medya da nispeten yeniden boyutlandırılır. Bu şekilde bir görüntü sütununda veya göreceli tasarım öğesinde kalabilir.

İLGİLİ KONULAR
Fare ile Dokunma: Mobil cihazlar için tasarım yapmak, fare ile tıklama sorununu da beraberinde getiriyor. Masaüstü bilgisayarlarda kullanıcının öğeleri seçmek için normalde bir faresi vardır. Bir akıllı telefon veya tablette, kullanıcı çoğunlukla parmak kullanıyor ve ekrana dokunuyor. Fareyle seçmek kolay görünebilecek bir şey, ekranda küçük bir noktada parmağınızla seçmek zor olabilir.Web tasarımcısı erişebilirliği de dikkate almalıdır.

Uygulamalar ve “mobil sürümler”: Geçmişte, web siteniz için bir uygulama oluşturmayı düşündünüz - bir iPad uygulaması veya bir Android uygulaması. Ancak günümüzde pek çok farklı cihazla, her cihaz ve işletim platformu için uygulamalar ve farklı sürümler oluşturmak zorlaşıyor.

e-Ticaret Sitesi Yapan Firmalar Neden Duyarlı Web Tasarımına Geçmeli?
Daha fazla kişi mobil cihaz kullanıyor. Yakın zamanda yapılan bir Pew araştırması, 2018’de Amerikalıların% 77’si olan akıllı telefon kullanıyor, fakat Pew Araştırma Merkezi’nin 2011’de yapılan ilk anketinde sadece% 35’i akıllı telefonlara sahipti.

Trafiğinizi kontrol edin; Web sitenize mobil cihazlardan kaç ziyaretçinin geldiği konusunda şoke olabilirsiniz. Tarayıcınız üzerinden trafik oranını görebilirsiniz.
Yukarı
Yukarı