İyi Bir Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Son zamanlarda internet sitesi teknolojisinin gelişmesiyle birlikte firmaların müşterilerine kendilerini tanıtabilmesi ve bilinirliğini arttırabilmeleri için web sitelerini kullanması kaçınılmaz olmuştur. Sürekli gelişen teknolojinin de etkisi ile kullanıcılar daha kaliteli web sayfalarını kullanmaya yöneldi.Firma ve şirketlerin rakip firmalarla arasındaki rekabetin internet dünyasına taşınmasıyla birlikte web sitelerinin kaliteleride birbiri ile yarışır hale geldi.Web sitelerindeki kalite unsuru birçok elementten oluşmaktadır.

Kalitenin en önemli unsuru ulaşılabilirliktir. İnternetin karmaşık ve derin dünyasında web sitemizin kullanıcılara ulaşabilmesi için güzel bir SEO’ya ihtiyacı vardır.Çok güzel bir şekilde yapılmış bir web sitesi olsa bile kullanıcıya ulaşamazsa o sitenin bir önemi yok demektir.

SEO unsuru kadar önemli olan bir diğer kalite özelliği ise kullanılabilinirliktir.Web sitenizin kullanıcıya yönelik ve kolay anlaşılır olması gerekmektetir. Kullanıcı odaklı olan siteler 7’den 70’e her yaştaki insana hitap etmeli ve kullanıcıyı yormadan işlemini hızlı bir şekilde bitirmesine yardımcı olmalıdır.

Kullanıcı odaklı ve kolay anlaşılır siteleri tercih eden kullanıcıların dikkat ettiği bir diğer özellik ise görüntüdür. Kullanılan web sitesinin arayüzü kullanıcıyı cezbetmelidir. İnsanlar güzel görünümlü sitelerde daha fazla zaman geçirmekte ve diğer sitelere nazaran daha çok tıklanmaktadır.Güzellik göreceli olsa dahi insanların ortak zevklerine uyum sağlayabilen bir site diğer sitelerden çok daha üstündür.Web site arayüzü göz yoracak şekilde çok fazla hareketli olmamalıdır ve bununla birlikte web sitedeki nesnelerin renk ,boyut ,şekil uyumunun ideal bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Sitenin arkaplanı ile sitedeki nesneler uyumlu olmalı ve arka plan sitenin amacına uygun olarak hazırlanmalıdır.

Web sitesinde özgün bir web site tasarımı kullanmak gerekmektedir. Hazır web sitesi tasarımlarından uzak durmak için daha önceden kullanılmamış bir tasarım kullanmak önemlidir.Ayrıca tasarım ile birlikte siteye özgün içerik sağlamalısınız. Kopya tasarım ve içerikler sitenizin kullanımını büyük ölçüde azaltacaktır.

Adana,Antalya,Ankara gibi büyük şehirlerdeki yazılım firmaların sanal kullanıcılar ile etkileşime geçmesi için domain büyük bir etkendir.Müşterilerin ve kullanıcıların siteyi arama motoru aracılığı ile bulması ve kullanması açısından domain adresinin kolay akılda kalıcı ve firma faliyeti ile uyumlu olması son derece önemlidir. Akılda kalıcı bir domain sizi iki adım öne geçirir.

Kullanım ve ulaşılabinirlik teknolji ile birlikte paralel olarak değişim içindedir, kullanılan web sitesinin arayüzünün tüm internet tarayıcılarında aynı arayüzde çalışması ve uyumlu olması ulaşılabilinirliği arttırmaktadır. Bunun yanı sıra web sitesi bilgisayarda olduğu gibi tablet ,telefon gibi aygıtlarda da uyumlu bir şekilde çalışmalıdır.

Temel elementler kadar önemli olmasa bile web sitesinde hakkımızda bölümü olması gerekmektedir. Firma ve kurumunuz hakkında kullanıcıya bilgi verirken ; kolay anlaşılır ,karmaşık olmayan ,sade bir dil kullanmanız gerekmektedir. Bununla birlikte sitede tarihçe,vizyon ,misyon,ar-ge gibi başlıklar kullanmanız kullanıcı tarafından daha rahat bir şekilde anlaşılabilmenizi sağlar. Bu özellikleri kullanıcıya iletirken abartıdan uzak adamakıllı bir şekilde olunmalıdır,abartılı bir vizyon,misyon,ar-ge kullanıcıya güvensizlik hissi verebilir.

Son olarak sitemizde paylaşım butonları bulundurarak İnstagram,Facebook,Twiter gibi platformlarda ulaşılabilirliği arttırmalıyız.
Yukarı
Yukarı