Web Sitesi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli

Eğer kendiniz için kişisel bir web sitesi veya firmanız için kurumsal bir site kurmaya karar verdiyseniz, ister sitenizi kendiniz yapın isterseniz web tasarımı ile ilgilenen bir ajanstan yardım almaya karar vermiş olun elbette ki dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunları inceleyecek olursak;

Web Tasarım: Kullanıcılar bir web sitesini ziyaret ettiklerinde ilk olarak açılan sayfanın görselliğine dikkat ederler. Siteye ait ilk izlenimlerini edinir ve ilk birkaç saniyede site hakkındaki kararlarını verirler. Eğer siteniz cazip edici bir görüntüye sahip değilse kullanıcı sayfada fazla kalmayacaktır. Bu yüzden sayfanın görselliği kullanıcıyı sitede tutabilmek adına oldukça önemlidir. Web tasarımı yaparken sitenizin düzenli bir yapısı olmalı ve sitenizde kullandığınız renklere dikkat etmelisiniz. Kullanılan renkler sitenizin logosuyla uyumlu olup fazla karmaşık renklere yer vermemelisiniz.

İçerik: İkinci olarak belki de bir site için en önemli konu içerik. Sayfanızın içeriğini hazırlarken oldukça özenli olmalısınız. Sitenizin konusunu iyi belirlemelisiniz. İçeriğinizin hedef kitlenize hitap edebilmesi gerekir. Önce kendinize bir hedef kitle belirleyip bu kitleye hizmet edebilecek ve yarar sağlayabilecek içerikler oluşturmalısınız. Sitenizi ziyaret den kullanıcı aradığını bulabilmeli. Zengin ve işe yarar içerikler oluşturmanın yanında içeriğinizi oluştururken konunuzun dışına çıkmamaya özen göstermelisiniz.

Erişilebilirlik: Siteniz erişilebilir olmalı ve çok fazla karmaşık yönlendirmeler olmamalıdır. Kullanıcı aradığını kolayca bulabilmeli ve diğer sayfalara kolayca geçiş yapabilmelidir. Örneğin kullanıcı iletişim sayfanıza gitmek istiyor bunu fazla vakit kaybetmeden kolayca yapabilmesini sağlamalısınız. Aynı şekilde kullanıcı işini bitirdikten sonra ana sayfaya dönmek istediğinde bunu yapmak için fazla zorlanmamalıdır. Bir sayfaya ulaşabilmek için sürekli başka linklere yönlendirilmemeli.

Web Sitenizin sayfa açılma hızı: Yavaş açılan bir site kullanıcıları sıkar ve daha site açılmadan kullanıcının başka sitelere yönlenmesine neden olur. Sayfa açılma hızını etkileyen üç tane temel etken vardır. Bunlar; sitenizin içeriğinden kaynaklanan, internet hızınızdan kaynaklanan ve hosting şirketinizin size sağladığı hız limiti. Burada bizi ilgilendiren en önemli kısım sitenizin içeriğinden kaynaklanan sayfa açılma hızı. Sitenizde kullandığınız içerikler metin ve görseller sayfa açılma hızınızı önemli ölçüde etkileyebilir. Bunun için içeriğe ve kullanılan görsellere dikkat edilmelidir. Sitenizde çok fazla görsel kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Bir web sitesinde hem sayfayı daha görsel kılmak ve kullanıcının dikkatini çekebilmek, hem de içeriği daha anlaşılabilir kılmak adına elbette ki resim video gibi eklentiler yer almalıdır ama bu aşırıya kaçmamalıdır. Fazla eklentiler olması sitenizi yoracak ve yavaş açılmasına neden olacaktır.

SEO Uyumlu Olmalı: SEO kavramından kısaca bahsedecek olursak; SEO (Search Enginee Optimization) yani arama motoru optimizasyonu. Arama motorlarının arama sonuçları sayfasında web sayfamızın ilk sayfada ve ilk sıralarda yer almasını yani Google arama sonuçlarında rütbemizi arttırmayı sağlamak amacıyla uygulanan bir takım yöntemlerdir diyebiliriz. SEO iyi bir web sitesinin olmazsa olmazıdır. Sitenizin SEO uyumlu olması demek arama motorları sonuç sayfasında en üst sıralarda olması demek ve bu da daha fazla ziyaretçi demektir.

Geliştirilebilir Olmalı: Siteniz geliştirilmeye müsait olmalıdır. Yani ilerleyen zamanlarda sitenizi güncellemek ve yeniden düzenleyip yeni içerikler eklemek istediğinizde bunu kolayca yapabilecek şekilde tasarlanmalıdır.

Responsive Tasarım: Siteniz tablet, telefon ve bilgisayar gibi farklı çözünürlüğe sahip platformlardan giriş yapıldığında bile düzgün bir şekilde açılabilmeli ve içerik bozulmadan görüntülenebilmelidir.
Yukarı
Yukarı